Lasery, używane w fizjoterapii są bardzo efektywne i mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, regenerujące komórki i tkanki, usprawniające przemianę materii. Ich wielką zaletą jest także brak skutków ubocznych oraz szybkie efekty terapii. Dlatego są one chętnie stosowane przez fizjoterapeutów i często stanowią zasadniczy element działań leczniczych.
Działanie lecznicze lasera jest wynikiem drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Promienie lasera, przenikając w głąb tkanki, przekazują wszystkie zachodzące efekty zabiegu tkankom znajdującym się głębiej.
Zabieg wykonany z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności jest całkowicie bezpieczny.
Trzeba jednak o nich pamiętać a niezwykle ważne jest wykonywanie wszystkich poleceń fizjoterapeuty. Niestosowanie się do nich może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak np. uszkodzenie wzroku.
Promienie lasera powodują przyśpieszenie powstawania nowych naczyń krwionośnych, a także zwiększenie mikrokrążenia. W efekcie tkanki są lepiej odżywione/dotlenione i odżywione a niepożądane produkty metabolizmu szybciej usuwane. Laseroterapia powoduje zwiększenie poziomu niektórych hormonów, korzystnie wpływa na leczenie struktur nerwowych, stymuluje syntezę kwasów nukleinowych i wielu białek, przyspiesza także podziały komórkowe, dzięki czemu wpływa na zwiększenie tempa regeneracji uszkodzonych tkanek.