Aplikowane w miejscu występowania dolegliwości bólowych, dają bardzo dobre efekty terapeutyczne, przez co są często stosowane przez fizjoterapetów. Dzięki silnemu działaniu przeciwzapalnemu chętnie stosowane są w przewlekłych stanach zapalnych różnego pochodzenia.
Borowina to bogactwo cennych substancji organicznych powstałych w procesie kształtowania się tego torfu. Zawiera ona związki o działaniu estrogennym, które wykorzystuje się w leczeniu chorób kobiecych a także olbrzymią ilość substancji nieorganicznych, takich jak sole – żelazowe, wapienne, glinkowe – i krzemionkę. Nadają one borowinie właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Dlatego zabiegi z użyciem borowiny regenerują naskórek dzięki czemu skóra po zabiegu wydaje się być gładka jak aksamit.
Zawarta w okładach borowinowych borowina działa na nasz organizm poprzez wchłonięcie przez skórę składników chemicznych i enzymatycznych, oraz poprzez działanie termiczne. Okład borowinowy stopniowo przekazuje energię cieplną w miejscu zastosowania. Ciepło powoduje szybszy metabolizm komórkowy oraz poprawia ukrwienie głębiej leżących mięśni oraz stawów i otaczających ich tkanek, co daje efekt ogólnego rozluźnienia, a tym samym zmniejszenia objawów bólowych.
Po wykonanych zabiegach pacjent odczuwa wyraźne uśmierzenie bólu, zmniejszenie napięcia mięśniowego i powiększenie zakresu ruchomości w stawach oraz lepszą elastyczność mięśni co ma niebagatelne znaczenie przy zmianach zwyrodnieniowych i stanach pourazowych.
Miejscowe przegrzanie i zwiększony metabolizm komórkowy sprzyja powstawaniu procesów prowadzących do likwidacji miejscowych ognisk zapalnych. Zwiększona przemiana materii tkanek łącznie z miejscowym przekrwieniem sprzyjają wchłanianiu do krwi i chłonki tych produktów, które utrzymują stan zapalny oraz usuwaniu ich z organizmu.